WTA Roma: Simona Halep – Anett Kontaveit » Un pont de 1.94 pentru un nou meci reușit al româncei

Tennis - WTA - Madrid Open - Women's Singles Final - Kristina Mladenovic of France v Simona Halep of Romania- Madrid, Spain - 13/5/17 - Halep celebrates at the end of the match. REUTERS/Susana Vera

Simona Halep are un sezon excelent pe zgură, 12 victorii și o înfrângere înainte de confruntarea cu Anett Kontaveit.

Jucătoarea din Estonia este și ea într-o formă de zile mari, însă oboseala ar trebui să își spună cuvântul. Kontaveit bifează al treilea turneu consecutiv în care este nevoită să treacă de calificări. Meciul cu Halep va fi cel de-al șaselea la Roma, sferturile fiind faza în care a fost eliminată și la Stuttgart, 3-6, 4-6 cu Maria Șarapova.

Simona a reușit să treacă la Roma de complexul pe care îl avea în meciurile cu Siegemund. Un parcurs bun în Italia o poate propulsa deja înapoi pe podium în clasamentul WTA și i-ar oferi o șansă bună la primul loc până la finalul anului!

Pe Kontaveit a învins-o deja în acest an, 6-3, 6-0 la Miami. Partida din capitala Italiei se anunță însă ceva mai disputată, dar cu aceeași învingătoare la final.

Meciul dintre Simona Halep și Anett Kontaveit va avea loc vineri, de la ora 13:00, pe DigiSport 2.

1.94 este cota la Mozzart pentru ca Simona să câștige primul set, iar numărul de game-uri jucate să fie între 8 și 10